BRG VIP Transfer

Kapadokya Turu

Kapadokya bölgesi, doğa ve tarihin dünyada en güzel bütünleştiği yerdir. Coğrafik olaylar Peribacaları’nı oluştururken, tarihi süreçte, insanlar da, bu peribacalarının içlerine ev, kilise oymuş, bunları fresklerle süsleyerek, binlerce yıllık yaşlı medeniyetlerin izlerini günümüze taşımıştır.
Roma İmparatoru Augustus zamanında Antik Dönem yazarlarından Strabon 17 kitaplık ‘Geographika’ adlı kitabında (Anadolu XII,XIII,XIV) Kapadokya Bölgesi’nin sınırlarını güneyde Toros Dağları, batıda Aksaray, doğuda Malatya ve kuzeyde Doğu Karadeniz kıyılarına kadar uzanan geniş bir bölge olarak belirtir.
Bu günkü Kapadokya Bölgesi Nevşehir,Aksaray, Niğde, Kayseri ve Kırşehir illerinin kapladığı alandır. Daha dar bir alan olan kayalık Kapadokya Bölgesi ise Uçhisar, Ürgüp, Avanos, Göreme, Derinkuyu, Kaymaklı, Ihlara ve çevresinden ibarettir.
Bölgenin tek mimarı malzemesi olan taş yörenin volkanik yapısından dolayı ocaktan çıktıktan sonra yumuşak olduğundan çok rahat işlenebilmekte ancak hava ile temas ettikten sonra sertleşerek çok dayanaklı bir yapı malzemesine dönüşmektedir.Kullanılan malzemenin bol olması ve kolay işlenebilmesinden dolayı yöreye has olan taş işçiliği gelişerek mimari bir gelenek halini almıştır. Gerek avlu gerekse ev kapılarının malzemesi ahşaptır.

Gezilecek Yerler:

Göreme Milli Parkı: Göreme Milli Parkı, Göreme beldesi, Göreme Açık Hava Müzesi ve birbirinden güzel manzaralara sahip vadileri le Kapadokya’nın en güzel yerlerinden birisi konumunda.

Vadiler ve Peri Bacaları: Kapadokya gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen yerlerin başında vadiler ve peri bacaları geliyor. Yumuşak tüf kayaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve sel suları ile birlikte rüzgarın da etkisiyle aşınması ile oluşmuş olan Kapadokya’nın vadileri; birbirinde farklı şekilleriyle ünlü peri bacaları, yüzyıllar öncesinde dayanan yerleşim yerleri, saklı kaya kiliseleri, kendinizi sanki başka bir dünyada hissettirecek olağanüstü manzaralara ev sahipliği yapıyor.

Uçhisar Kalesi: Kapadokya bölgesinin en yüksek noktası ve en güzel peri bacaları oluşumlarının gözlemleneceği bir yer olan ve zamanında gözetleme kulesi olarak da kullanılmış olan Uçhisar Kalesi, ziyaretçilerine muhteşem panoramik manzaralar sunuyor.

Ihlara Vadisi: Ihlara Vadisi, yaklaşık 100 metre derinliğinde ve 10 km. uzunluğunda, son derece etkileyici ve güzel bir kanyon. Ayrıca doğa yürüyüşü ve trekking için de son derece ideal bir yer.

Göreme Açık Hava Müzesi: 1985 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası’nda yer alan Göreme Açık Hava Müzesi, Göreme ve Kapadokya’nın en çok ziyaret edilen yeri konumunda.

Aktiviteler:

Kapadokya’nın en ilgi çeken aktivitesi tüm şehri izleyebildiğiniz Balon turlarıdır. Bununla beraber Avanos’ta bulunun çömlek atölyelerinde kendi çömleğinizi yapabilir, vadi içinde Deve ve At biniciliği yapabilir, ATV gibi çeşitli arazi araçları kullanabilirsiniz.

Kapadokya Galeri

Kapadokya Tur Fiyatları

Detaylı bilgi ve Rezervasyon için bize ulaşın.